سلام کاربر عزیز! به ناحیه کاربری خود ورود کنید یا عضو شوید
خانه / محتوای آموزشی / مقالات / کافه مادرانه مامیران؛ عدم توانائی دوستیابی در کودکان

کافه مادرانه مامیران؛ عدم توانائی دوستیابی در کودکان

اگر کودک شما نتواند در محیط های عمومی مثل پارک، دوست یا همبازی پیدا کند … عکس العمل شما چه خواهد بود؟

این عنوانی بود که در برنامه کافه مادرانه مامیران مطرح شد و والدین عزیز به تبادل نظر در این موضوع پرداختند.

جمع بندی و نتیجه تبادل نظر والدین را از زبان خانم پریسا قیاسی (روانشناس کودک و مشاورفرزندپروری) بشنوید؛

کافه مادرانه

قبل از هر چیز از مشارکت و همفکریتون خیلی ممنونم.

برخی از نظرات و راهکارهایی که مادرهای عزیز اراٸه کردند، بسیار خوب و مناسبه و میتونه در حل این مشکل در کودکان مفید و کمک کننده باشه.

من مطالب مادران عزیز رو جمع بندی می کنم و کمی توضیحات بهش اضافه می کنم تا واضح تر بشه:

اولا همونطورکه یکی از دوستان اشاره کرد، بعضی از بچه ها از شلوغی و هیاهو می ترسند و این باعث میشه که از جمع بچه ها کناره گیری کنند.
اینهامعمولابچه هایی هستند که در محیطی خلوت و بدون بچه بزرگ شده اند.
برای حل مشکلشون باید مرتبا اونا رو به محیط های نسبتا شلوغ و جاهایی که بچه ها هستند ببرید تا کم کم به این شرایط عادت کنندو ترسشون بریزه.

عامل دیگه ای که خیلی می تونه کمک کننده باشه، اینه که خودتون آدم اجتماعی باشید و در هر محیطی سریع دوست پیدا کنید و بچه ها از این رفتار شما الگوبرداری کنند. مهمونی رفتن، مهمون دعوت کردند، شرکت در جمع های دوستانه و خانوادگی می تونه در اجتماعی شدن کودک و افزایش مهارت های اجتماعی اون موثر باشه.

یکی از عزیزان اشاره کرد که کودک ۲۲ ماهه ش با بچه های دیگه دوست نمیشه. ما معمولا انتظار نداریم که بچه های زیر سه سال با همدیگه بازی کنند. مفهوم دوستیابی برای بچه های بالای سه سال مطرح میشه.

وقتی کودک در زمینه خاصی مثل دوستیابی ضعف داره، نباید با واکنشهای هیجانی مثل عصبانیت، ترس و نگرانی با موضوع برخورد کنیم.
به جای این، بهتره به دنبال راهکار مناسب بگردیم.

در ضمن دوستی که گفتند: " من نگران میشم ولی به بچه م چیزی نمی گم" یادتون باشه بچه ها حالات هیجانی مادر رو نه از کلامش بلکه از نگاه و لحن بیانش متوجه می شن.

بعضی از عزیزان، به بازی و قصه گویی اشاره کردند. این روش بسیارمناسبه به خصوص بازی "دوست پیدا کردن" . دراین بازی اول شما نقش بچه ای که می خواد دوست پیدا کنه رو بازی کنید و به سمت فرزندتون بیاید و بهش بگید " سلام، با من دوست می شی؟ " و بعد ازش اسمش رو بپرسید. حالا نوبت فرزندتونه که همین نقش رو بازی کنه و با شما دوست بشه.

 بعد از اینکه چند بار در خانه، بازی "دوست پیدا کردن" رو با فرزندتون تمرین کردید، حالااونو به پارک ببرید و همونطور که دوتا از مادرها گفتند، خودتون با فرزندتون به سمت بچه های دیگه برید و بهشون پیشنهاد بدید که با هم دوست بشند و شروع به بازی کنند. بهتره بچه ای رو برای دوست شدن انتخاب کنید که شبیه فرزندشما باشه و اون هم منتظر یه دوست جدیده.

بعد کم کم خودتون رو از بازی بیرون بکشید.

آخرین نکته: دوست یابی یک "مهارت" است و مثل همه مهارت هاآموختنی است.
پس به جای نگرانی، از هر فرصتی برای یاد دادن این مهارت به فرزندتون استفاده کنید.

 با تشکر از همه شما – پریسا قیاسی

درباره برنامه کافه مادرانه مامیران بیشتر بدانید…
 

همچنین ببینید

زبان انگلیسی (پائیز ۲-۱)

مربی : شکیبا حدیدی (ترم دوم پائیز – هفته یکم)جلسه یکم ؛ رنگ درختان وسایل لازم : – برای دانلود نسخه با کیفیت (HD)، روی دکمه روبرو کلیک کنیددریافت انیمیشن امروز :َ پیام مربی: در هر جلسه، مربی پیامی برای شما والدین عزیز می گذارد. حتما به آن گوش کنید. نظرات و پیشنهاداتتان را با ...

این محتوا مخصوص کاربران عضو است.