سلام کاربر عزیز! به ناحیه کاربری خود ورود کنید یا عضو شوید
خانه / محتوای آموزشی / مقالات / آثار مثبت تماس بدنی مادر و کودک

آثار مثبت تماس بدنی مادر و کودک

در آغوش گرفتن، نوازش کردن، بوسیدن و ماساژ دادن موجب ترشح "او پیوئید" و "اکسی توسین"می گردد که اثر بسیار عمیقی در کودک ایجاد می کند و موجب ارضا و آرامش کودک و مادر و هر دو می گردد. این مواد نه فقط در مغز کودک بلکه در مغز مادر نیز ترشح و منتشر می شود.

آغوش مادر و کودک

اگر مادر در زمانی که به عللی دچار استرس و هیجان شده در کنار کودک خود بخوابد و او را در آغوش بگیرد "او پیوئید" در مغز او ترشح می شود و آرامش پیدا می کند.

مادران نباید فراموش کنند که نه فقط کودکان کوچک نیاز به در آغوش گرفتن دارند تا آرامش یابند بلکه کودکان بزرگتر و حتی نوجوانان و جوانان نیز ممکن است نیاز به در آغوش گرفتن داشته باند تا زمانی که نوجوان یا جوان بخواهد باید او را در آغوش بگیرد.

در بعضی از مواقع در حالی که کودک در روروک یا صندلی خود نشسته است ناگهان جیغ می زند و فریاد می کشد در چنین مواقعی هر چه صندلی یا روروک او را تکان دهید اثری ندارد ولی اگر او را بغل کنید ناگهان آرام می گیرد.

در بعضی از مواقع کودکان کوچک در حالی که مشغول بازی هستند ناگهان به طرف مادر یا پدر می آیند و در دامان آنها می نشینند و پس از مدت کوتاهی باز به دنبال بازی می روند این حالت را انرژی بدست آوردن می نامند.

نشستن روی دامان مادر یا پدر موجب تعادل مواد شیمیائی مغز کودک می گردد. در حقیقت کودک با این عمل خود "اوپیوئید" طبیعی به دست می آورد و ساعاتی را با شادی به بازی کردن می پردازد.

برگرفته از کتاب رفتار پدر و مادر با کودک – دکتر جواد فیض
 

همچنین ببینید

مهارت های فرزندپروری (۲-۲)

موضوع : چگونه عادت های خوب را در کودکان ایجاد کنیم؟کارشناس : پریسا قیاسی (بخش دوم) وقتی می خواهیم عادت های مناسبی را در کودکان ایجاد کنیم یا یک عادت نامناسب را در کودکان از بین ببریم، می توانیم از روش های تشویقی مناسب استفاده کنیم. در این گفتگو، درباره سه روش تشویقی با هم ...

دسترسی به این محتوا مخصوص اعضای طلایی است،برای خرید، بر روی عضویت الماسی ۲ تا ۴ سال, عضویت الماسی سه ماهه (۴ تا ۶ سال), عضویت الماسی سه ماهه (۲ تا ۴ سال) or عضویت الماسی ۴ تا ۶ سال کلیک کنید .