سلام کاربر عزیز! به ناحیه کاربری خود ورود کنید یا عضو شوید
خانه / محتوای آموزشی / مقالات / رفتار صحیح با کودکان بزرگتر از سن خود

رفتار صحیح با کودکان بزرگتر از سن خود

?چرا برخی از کودکان حرفها و رفتارهای بزرگترها رو تکرار میکنن؟

?دوست دارند مثل بزرگترها حرف بزنند و راجع به مسائل اونها صحبت کنند؟

?علت اینگونه رفتارها چیست؟

?آیا این نوع رفتارها نشانه های خوبی از رشد ذهنی کودکان است و یا فقط یک نوع تقلید رفتاری از بزرگترهاست؟

در مورد کودکانی که تقلیدی از رفتارهای بزرگترها را دارند و بیشتر راجع به مسائل بزرگترها صحبت می کنند (مثل اینکه دختری سه ساله در مورد نحوه پوشش خانمی از اقوام نظر بدهد و یا اینکه پسری چهار ساله تکه کلامهای مردانه بکار ببرد) باید ریشه را در نحوه رشد و نوع خانواده آنها جستجو کرد.

رفتار با کودکان

بخشی قلیلی از این رفتار ژنتیک است. مثل برخی از کودکان که کمتر خود را با بازی های کودکانه مشغول می کنند و در سنین کمتری دست از بازی می کشند که اینگونه کودکان خیلی کمتر هستند.

ولی برخی از این کودکان که رفتارهای بزرگترها را در واقع تقلید می کنند، در خانواده های کم جمعیت بزرگ شده اند و بیشتر تک فرزند بوده اند. از زمانی که چشم گشوده اند تا زمانی که شروع به ابراز وجود کرده اند، همیشه با بزرگترها برخورد داشته اند.

نحوه رفتار با این مسئله باید با از بین بردن علت آن باشد… یعنی کودک را با محیط های بچه گانه تر مثل مهد ها و خانه های بازی آشنا کرد و تعامل آنها را با کودکان هم سن خود بیشتر نمود.

مسئله بعدی اینکه زمانی که کودک سعی می کند با ارائه رفتارها و صحبتهای بزرگانه توجه دیگران را به خود جلب نماید، بدون هر گونه عکس العمل تندی نسبت به رفتار های او، اعتنایی صورت نگیرد. در صورت ارائه رفتارهای شدیدتر و شوخی زشت با بزرگترها، با یک تذکر در جمع و بعدا توضیحات در خلوت صورت پذیر.

یکی از بزرگترین علتهای اینگونه رفتار جلب توجه خواستن از دیگران بدین وسیله است و این رفتارها زمانی تشدید میشود که اطرافیان برای سرگرمی، کودک را محور صحبتها و شوخی های بین خود کنند!

 پریسا قیاسی (روانشناس کودک و مشاور فرزندپروری)
 

همچنین ببینید

مهارت های فرزندپروری (۲-۲)

موضوع : چگونه عادت های خوب را در کودکان ایجاد کنیم؟کارشناس : پریسا قیاسی (بخش دوم) وقتی می خواهیم عادت های مناسبی را در کودکان ایجاد کنیم یا یک عادت نامناسب را در کودکان از بین ببریم، می توانیم از روش های تشویقی مناسب استفاده کنیم. در این گفتگو، درباره سه روش تشویقی با هم ...

دسترسی به این محتوا مخصوص اعضای طلایی است،برای خرید، بر روی عضویت الماسی ۲ تا ۴ سال, عضویت الماسی سه ماهه (۴ تا ۶ سال), عضویت الماسی سه ماهه (۲ تا ۴ سال) or عضویت الماسی ۴ تا ۶ سال کلیک کنید .