سلام کاربر عزیز! به ناحیه کاربری خود ورود کنید یا عضو شوید
خانه / محتوای آموزشی / مقالات / کافه مادرانه مامیران؛ کشمکش بر سر اسباب بازی

کافه مادرانه مامیران؛ کشمکش بر سر اسباب بازی

اگر کودک شما با کودکان دیگر، سر اسباب بازی یا وسائل مشترک کشمکش کنند … عکس العمل شما چه خواهد بود؟ 

این عنوانی بود که در برنامه کافه مادرانه مامیران مطرح شد و والدین عزیز به تبادل نظر در این موضوع پرداختند.

جمع بندی و نتیجه تبادل نظر والدین را از زبان خانم پریسا قیاسی (روانشناس کودک و مشاورفرزندپروری) بشنوید.

به عنوان جمع بندی، لازمه به نکات زیر توجه داشته باشیم:

دعوا بر سر اسباب بازی

انحصار طلبی و مالکیت طلبی را در کودک کم کنید. برای اینکه کودک از اول عادت به انحصار طلبی پیدا نکنه، لازمه پدر و مادر با هم و با نزدیکانشون تبادلاتی داشته باشند تا کودک یاد بگیره که می تونه وسایلش رو به دیگران قرض بده و وسایل دیگران رو ازشون قرض بگیره.

بازی با وسایل مشترک رو به بچه ها تون یاد بدید. مثلا پرتاب و گرفتن توپ، آب بازی با یه ظرف آب و چند درب بطری، قطار بازی، خاله بازی و آشپزی با ظروف پلاستیکی و یا ساخت قلعه با آجره یا بلوک های پلاستیکی…

نوبتی بازی کردن با یک وسیله رو با بچه ها تمرین کنید. مثلا بچه ها به نوبت یک شمع رو فوت کنند، یا هر بچه یک دقیقه با ماشین بازی کنه و بعد بده به بچه دیگه.

اسباب بازی های خاصی که کودک خیلی نسبت بهش وابستگی داره رو قبل از شروع مهمانی کنار بگذارید.

درمورد کشمکش های ساده ی بچه ها دخالت نکنید و کمی صبر کنید تا خودشون با هم به یک توافق برسند. به شرطی که کتک کاری نکنند و یا یکی به دیگری زور نگه.

وقتی دیدید بچه ها نمی تونند با هم کناربیاند و درگیریشون داره جدی میشه و از حد یک بگومگوی ساده می گذره، سریع وارد عمل بشید.
از هر دو بچه بخواهد که با هم بازی کنند یا نوبتی اسباب بازی رو بردارند. اگه قبول نکردند، اسباب بازی رو از هردوشون بگیرید و بگذارید بالای کمد. سعی کنید حواسشون رو پرت کنید و با وسیله دیگری سرشون رو گرم کنید.

اگه شروع به گریه و قشقرق کردند، اول تلاش کنید با شوخی و بازی گریه رو قطع کنید ولی اگه کوتاه نیومدند، بگذارید گریه کنند. ولی به هیچ وجه اسباب بازی رو بهشون ندید.

نکته مهم: اگه بچه ای با کتک اسباب بازی رو از دیگری گرفت، بلافاصله ازش پس بگیرید و به بچه دیگه برگردونید. بهش تاکید کنید که اگه تکرار کنه، دیگه اجازه ادامه بازی نداره.

در مورد اجازه گرفتن هم حتما به کودک یاد بدید که قبل از برداشتن وسایل دیگران حتما ازشون اجازه بگیره.

 با تشکر از همه شما – پریسا قیاسی

درباره برنامه کافه مادرانه مامیران بیشتر بدانید..

همچنین ببینید

زبان انگلیسی (پائیز ۲-۱)

مربی : شکیبا حدیدی (ترم دوم پائیز – هفته یکم)جلسه یکم ؛ رنگ درختان وسایل لازم : – برای دانلود نسخه با کیفیت (HD)، روی دکمه روبرو کلیک کنیددریافت انیمیشن امروز :َ پیام مربی: در هر جلسه، مربی پیامی برای شما والدین عزیز می گذارد. حتما به آن گوش کنید. نظرات و پیشنهاداتتان را با ...

این محتوا مخصوص کاربران عضو است.