سلام کاربر عزیز! به ناحیه کاربری خود ورود کنید یا عضو شوید
خانه / کارگاه پیش مهد

کارگاه پیش مهد

(جدایی تدریجی از مادر)

اولین تجربه کودک از جدایی مادر و ورود به محیط مهدکودک، قطعا مهمترین قدم است. اینکه کودک چه احساسی داشته باشد، با او چگونه برخورد شود، این جدایی چقدر تدریجی و بدون آسیب اتفاق بیفتند، دوستی ها و روابط بین کودکان چگونه شکل بگیرد و محیط برای کودک چقدر امن باشد، می تواند منجر به علاقمندی کودک به مهد یا بالعکس منجر به ترس و اضطراب و دوری از مهد شود.

در کارگاه پیش مهد مامیران، فضایی امن برای کودکان فراهم شده تا در آن به صورت آرام آرام و تدریجی و بدون ایجاد ترس و دلشوره، از مادر جدا شوند و از این تجربه، یک احساس خوشایند را در ذهنشان ثبت کنند.

در این دوره کودکان قدم به قدم با قوانین ساده کلاس آشنا می شوند و رابطه برقرار کردن با همسالان را یاد می گیرند. همچنین اعتماد به نفس آنها رشد می کند و باور می کنند که می توانند کارهای شخصی خودشان را به تنهایی و بدون کمک مادر انجام دهند.

این دوره برای کودکان دو و نیم تا سه و نیم سال طراحی شده و طول دوره بیست و چهار جلسه یک و نیم ساعت است. این کارگاه، دو روز در هفته برگزار می شود و حدود سه ماه طول می کشد.

سوالات رایج:

 • آیا پیش مهد، همان دوره جذب مهد کودک است؟
  نه این دو تا با هم تفاوت هایی دارند. در دوره جذب، تلاش می شود کودک با مربی و فضای کلاسی که می خواهد وارد آن شود ارتباط برقرار کند و بعد از اتمام دوره، کودک در همان کلاس، با همان مربی و در کنار همان کودکان می ماند. ولی دوره پیش مهد تخصصی تر است و کودک را به طور کلی برای جدا شدن از مادر و ورود به مهد آماده می کند. برخلاف دوره جذب، کودک قرار نیست در همین کلاس و با همین مربی بماند.
 • پیش مهد، برای همه بچه ها لازم است؟
  مسلما نه، خیلی از بچه ها بدون گذراندن این دوره، به راحتی می توانند وارد کلاس های بدون مادر یا مهد شوند. فقط لازم است مادر چند روز در فضایی نزدیک کلاس بماند.
  ولی تعدادی از بچه ها در محدوده سنی سه سالگی، وابستگی بیشتری به مادر دارند و نیاز هست قبل از ورود به مهد کودک بیشتر آماده شوند.
 • آیا مادر در کلاس حضور دارد؟
  در شروع دوره، همه مادرها در کلاس حضور دارند و بعد از چند جلسه، آرام آرام از کلاس بیرون می روند و پشت در کلاس می نشینند. در پایان این دوره، کودکان به طور کامل از مادر جدا می شوند.
 • پس از اتمام دوره پیش مهد در مامیران، آیا حتما باید همینجا مهدکودک یا کلاس برود؟
  خیر، همانطور که گفتیم این کارگاه، مهارت هایی را به کودک یاد می دهد که کودک را برای رفتن به کلاس، بدون مادر، آماده می کند.
 • آیا کودکی که پیش مهد رفته، لازم است حتما دوره جذب مهدکودک را هم بگذراند؟
  بله، کودک هر گاه وارد محیط جدیدی می شود لازم است به او فرصت داده شود تا آرام آرام با آن ارتباط بگیرد. پس لازم است مادر در چند روز اول کنار فرزندش بماند و بعد کم کم از او خداحافظی کند و برود.