سلام کاربر عزیز! به ناحیه کاربری خود ورود کنید یا عضو شوید
خانه / محتوای آموزشی / مقالات / نکات مهم در کار با قیچی برای کودکان

نکات مهم در کار با قیچی برای کودکان

کار با قیچی یکی از لذتبخش ترین و مطبوع ترین فعالیت هایی است که همه ی کودکان به یادگیری آن تمایل دارند. بیشتر کودکان سه ساله قادرند کاغذ را قیچی کنند و از این کار لذت می برند.

کودک وقتی با کاغذ شکل های جدید خلق می کند، به نیاز اساسی اش یعنی تغییر و اختراع پاسخ می دهد و بدین ترتیب، احساس قدرت و اعتماد به نفسش تقویت می شود.

استفاده از قیچی و بریدن، راه بسیار خوبی برای تخلیه ی احساسات پرخاشگرانه ی کودک است و کودک، پس از کار با قیچی، احساس سکون و آرامش می کند.

کار با قیچی برای کودکانجهت حفظ امنیت کودکان، در تهیه ی قیچی، نکات زیر باید رعایت شود:

۱- نوک قیچی باید گرد باشد تا آسیبی به کودک نرساند؛ قیچی های نوک تیز برای کودکان خطرناک است.

۲- قیچی باید تا حد امکان ساده باشد. اگرچه اکنون قیچی هایی به ظاهر زیبا و متنوع در بازار وجود دارد، از آن جا که تیغه ی آنها خوب دیده نمی شود، کار با آن برای کودکان مشکل است و کودک از کار با قیچی زود خسته می شود.

۳- طول تیغه ی قیچی، به طور تقریبی، بیش از ۱۵ سانتی متر نباشد.

۴- دسته ی قیچی ساده باشد و به راحتی در دست کودک جا بگیرد. 

۵- قیچی تا حد امکان سبک وزن و تیغه ی آن تیز باشد.

۶- قیچی های پلاستیکی به دلیل این که لبه های کندی دارند و کار کردن با آنها مشکل است، کودک را خسته می کنند و لذت زیادی نمی برد. بنابراین، بهتر است برای کودکان از قیچی های فلزی و ساده (در عین حال ایمن) که کار با آنها راحت تر است استفاده کنیم.

پریسا قیاسی (روانشناس کودک و مدرس مهارتهای فرزندپروری)

 تصویر : پکیج آموزشی خانه کودک مامیران
گروه های سنی ۲٫۵ تا ۳٫۵ و ۳٫۵ تا ۴٫۵ سال

بهترین مهد کودک های غرب تهران

همچنین ببینید

مهارت های فرزندپروری (۲-۲)

موضوع : چگونه عادت های خوب را در کودکان ایجاد کنیم؟کارشناس : پریسا قیاسی (بخش دوم) وقتی می خواهیم عادت های مناسبی را در کودکان ایجاد کنیم یا یک عادت نامناسب را در کودکان از بین ببریم، می توانیم از روش های تشویقی مناسب استفاده کنیم. در این گفتگو، درباره سه روش تشویقی با هم ...

دسترسی به این محتوا مخصوص اعضای طلایی است،برای خرید، بر روی عضویت الماسی ۲ تا ۴ سال, عضویت الماسی سه ماهه (۴ تا ۶ سال), عضویت الماسی سه ماهه (۲ تا ۴ سال) or عضویت الماسی ۴ تا ۶ سال کلیک کنید .