سلام کاربر عزیز! به ناحیه کاربری خود ورود کنید یا عضو شوید
خانه / محتوای آموزشی / مقالات / معرفی بازی برای کودکان یک تا دو سال

معرفی بازی برای کودکان یک تا دو سال

در این نوشتار بازی هایی برای کودکان در محدوده سنی یک تا دو سال معرفی می گردد؛

 پوشاندن چشم و جستجو كردن: پارچه اي جلوي چشم خود با كودك بگذاريد و بگوييد كجا رفتي؟ سپس پارچه را برداريد و با خوشحالي بگوييد شما اينجا هستيد يا من اينجا هستم.

مخفي شدن و جستجو كردن: اجازه دهيد كودك در جايي مخفي شود سپس شما زير تخت، زير فرش يا به آسمان نگاه كنيد و به دنبال كودك بگرديد و بگوييد كجا هستيد؟ بعد او را با حالت خوشحالي پيدا كنید.

معرفی بازی برای کودک

بازی های چهره به چهره: روي زمين روبروي كودك خود بنشينيد و چهره به چهره با دست هاي خود با او بازي كنيد. بگذارید حرکت دستان شما را نسبت به خود درک کند. مثل بازی مار اومد، موش اومد که با همراه با حرکت انگشتان دستتان را از دور آورده و به شکم یا گلوی او میرسانید و قلقلکش می دهید… و او هم دور و نزدیک شدن دست و حرکت هوزمان انگشتان شما را مشاهده می کند.

بازي با پر يا گلوله پنبه: گلوله پنبه يا پر را بين خود و كودك روي بالشي بگذاريد و آن را فوت كنيد تا پر به طرف ديگر برود يا تعدادي پر را با فوت كردن در هوا پخش كنيد و باكودك مسابقه بدهيد كه كداميك پرها را قبل از اين كه به زمين برسد مي تواند بگيرد. يا يك عدد پر را روي سر همديگر قرار دهيد و آن را فوت كنيد تا به هوا برود و بعد كودك آن را بگيرد.

حباب درست كردن: پدر يا مادر مي توانند با فوت كردن آب صابون حباب ايجاد كنند، سپس خود و كودك سعي كنند با انگشتهاي خود حباب ها را پاره كنند.

برچسب زدن: پدر و مادر و كودك مي توانند برچسب هاي رنگي را روي بيني آرنج و شكم خود بچسبانند و مقايسه كنند كداميك از آنها بهتر و قشنگ تر مي باشد.

بازي خوردن دست و پاي كودك: به طرف كودك برويد و وانمود كنيد كه مي خواهيد دستها و پاهاي او را بخوريد و بگوييد:عجب دست و پاي خوشمزه اي داري من مي خواهم آنها را بخورم!

تعقيب كردن كودك و گرفتن او: كودكان دوست دارند كسي آنها را تعقيب كند و آنها رابگيرد. به او بگوييد: من گرسنه هستم و مي خواهم تو را بگيرم و بخورم چقدر خوردن يك بچه خوشمزه است! سپس او را تعقيب كنيد.

سر و ته كردن كودك: بيشتر بچه ها دوست دارند كه پدر و مادر انها را سر و ته كنند. همینطور دستهاي كودك را بگيريد و به اطراف تاب بدهيد. اين بازي ها را در حالي كه روي كاناپه يا تختخواب نشسته ايد و با رعايت احتياط كامل انجام دهيد.

بازی با شصت پای كودك: اگر كودك جوراب پوشيده است از روي جوراب انگشت شصت پای او را بگيريد و به او بگوييد:شما در جوراب خود شكلات،سيب يا گردو مخفي كردن ايد و وانمود كنيد كه مي خواهيد آن را بخوريد.سپس جوراب او را در آورده و با تعجب به او بگوييد:اوه اين انگشت شصت شماست.

خيمه شب بازی با عروسك: يك عروسك و يا يك عدد جوراب كه دست تان را داخل آن كرده ايد را جلوی عروسك كودك قرار دهيد و براي عروسك او آواز بخوانيد و قصه بگوييد كودك نيز با عروسك خود براي عروسك شما آواز مي خواند.

بازي با تلسكوپ: برگه كاغذی یا مقوایی را لوله كنيد و آن را با نوار چسب بچسبانيد به طوري كه به شكل لوله اي در آيد و آن را بین صورت خود و کودک بگیرید. سعی کنید کودک از درون آن شما را مشاهده کند.

برگرفته از کتاب رفتار پدر و مادر با کودک – دکتر جواد فیض

 

همچنین ببینید

علت ترس کودکان

رویارویی کودک با ترس هایش

وقتی فرزندتان از چیزی می ترسد: * او را مسخره نکنید و به ترس هایش ...