سلام کاربر عزیز! به ناحیه کاربری خود ورود کنید یا عضو شوید
خانه / محتوای آموزشی / مقالات / “قانون مادربزرگ” چیست و چگونه عمل می کند؟

“قانون مادربزرگ” چیست و چگونه عمل می کند؟

به کمک ”قانون مادربزرگ“ می‌توانید فرزندتان را ترغیب کنید تا کاری را که لازم است انجام شود (ولی چندان برایش خوشایند نیست)، به انجام برساند. براساس این قانون، ”بعد از اینکه کارهات رو انجام دادی، می‌تونی بری بازی کنی.“

اغلب ما اگر بدانیم بعد از انجام یک کار نسبتاً ناخوشایند ولی ضروری می‌توانیم کمی تفریح کنیم، راحت‌تر راضی به انجام آن کار خواهیم شد.

شرایط اجرا و مثال هایی از چگونگی به کارگیری این قانون را می توانید در ادامه مطلب بخوانید.

 

قانون مادربزرگ

به‌خاطر داشته باشید، هرگز قانون مادربزرگ را معکوس به‌کار نبرید. به‌عنوان مثال، نگویید ”اگه قول بدی امشب قبل از خواب حتماً تکالیف ریاضی‌ات رو انجام بدی، الان می‌تونی تلویزیون تماشا کنی.“ اگر کودک شما به‌دلیل عدم علاقه به ریاضی، در انجام تکالیفش تعلل می‌کند با تماشای تلویزیون قبل از ریاضی، انگیزه‌ی لازم را برای انجام آن به‌دست نمی‌آورد. بنابر این هم‌چنان از ریاضی فراری خواهد بود. از طرف دیگر چون موفق نشده تکالیف ریاضی‌اش را تمام کند، احساس گناه می‌کند. درحالی‌که قول شرکت در یک فعالیت تفریحی به‌عنوان پاداش انجام تکالیف، انگیزه‌ی بسیار خوبی برای انجام آن تکالیف است.

اگر قانون مادربزرگ را معکوس کنید، وادار کردن فرزندتان به انجام کاری که دوست ندارد بسیار سخت خواهد بود. این کار مانند آن است که بخواهید مسیری طولانی و پرپیچ‌وخم را دنده‌عقب رانندگی کنید. همیشه قانون مادربزرگ را درست به‌کار ببرید.

مثال‌هایی برای والدین

بعد از اینکه:

می‌توانی:

مشق‌هایت را تمام کردی

تلویزیون تماشا کنی

تکلیف ریاضی‌ات را انجام دادی

بروی بیرون و توپ‌بازی کنی

اتاقت را مرتب کردی

با کامپیوتر بازی کنی

یک چرت خوابیدی

به شنا بروی

غذایت را به‌طور کامل خوردی

بستنی بخوری

 

همچنین ببینید

علت ترس کودکان

رویارویی کودک با ترس هایش

وقتی فرزندتان از چیزی می ترسد: * او را مسخره نکنید و به ترس هایش ...