سلام کاربر عزیز! به ناحیه کاربری خود ورود کنید یا عضو شوید
خانه / محتوای آموزشی / مقالات / راهنمای تصویری ماساژ نوزاد

راهنمای تصویری ماساژ نوزاد

ماساژ برای کودکان تسکین دهنده و آرامشبخش است. بهتر است آن را بعد از حمام کودک انجام دهید. پیش از شروع، دستانتان را به کودک نشان دهید تا کودک موافقت خود را برای ماساژ اعلام کند. (اگر علاقمند نباشد، سرش را بر می گرداند یا غلت می زند).

 

ماساژ کودک

 

     برای شروع، چند قطره روغن بچه یا روغن زیتون بی بو کف دست خود بریزید و کف پای کودک را ماساژ بدهید. برای این کار، شست خود را به آرامی و ملایمت از پاشنه تا انگشتان کودک بکشید.

  

 

ماساژ کودک

      با کشیدن دست روی پاهای کودک، کار خود را ادامه دهید. از قوزک پا به طرف ران و بالای کفل ماساژ بدهید. می توانید هر دو پا را با هم و یا جدا جدا ماساژ دهید.

  

 

ماساژ کودک

      ماساژ بالاتنه را با قرار دادن دستها روی شانه های کودک شروع کرده و با ملایمت به سمت سینه بکشید.

  

 

ماساژ کودک

     برای ماساژ دادن بازوها، دست های خود را روی بازوی کودک از شانه به سمت مچ بکشید. مراقب باشید که دستهای کودک روغنی نشود. چنانچه این اتفاق افتاد، قبل از اینکه کودک انگشت هایش را به دهان ببرد، آنها را با دستمال پاک کنید.

  

 

ماساژ کودک

     چنانچه شکم کودک شما کاملا نرم است (نه سفت و یا پر از غذا) می توانی با حرکات دایره ای دست، در جهت عقربه های ساعت، آن را ماساژ دهید. شکم کودکان حساس است، لذا چنانچه کودک احساس بیقراری و نا آرامی کرد، کار خود را متوقف کرده و به مرحله بعدی برود.

  

 

ماساژ کودک

     برای ماساژ صورت کودک از نوک انگشتان استفاده کنید. از وسط پیشانی شروع کنید و به سمت اطراف صورت و سپس به طرف لب ها حرکت کنید.

  

 

ماساژ کودک

 اگر کودک همچنان آرام است شما می توانید کودک را برگردانید و  به سمت شکم بخوابانید و دست خود را به آرامی روی پشت کودک، از گردن به سمت پنجه پا، بکشید.

   توجه: 

به محض مشاهده هر گونه علائم ناراحتی از سوی کودک، ماساژ را متوقف کنید.

  در صورتیکه احساس تنش یا ناراحتی دارید و یا کودک آشفته و مضطرب است ، بهتر است از ماساژ دادن پرهیز کنید.

همچنین ببینید

علت ترس کودکان

رویارویی کودک با ترس هایش

وقتی فرزندتان از چیزی می ترسد: * او را مسخره نکنید و به ترس هایش ...