سلام کاربر عزیز! به ناحیه کاربری خود ورود کنید یا عضو شوید
خانه / محتوای آموزشی / مقالات / حساسیت به کثیفی در کودکان

حساسیت به کثیفی در کودکان

تجربه نشون داده که اغلب بچه ها تا سن زیر یک یا یکی و نیم سال، هیچگونه حساسیتی نسبت به لمس و انجام فعالیت های کثیف کاری ندارند.

ولی جالبه که همین بچه ها وقتی به حدود دو سالگی می رسند، به شدت نسبت به لمس حساس می شن.

حساسیت به کثیفی در کودکان

خیلی از بچه های دو ساله اصلا حاضر نیستند به بعضی از مواد دست بزنند: مثلا آرد، نمک، خاک، شن ، گل و … یا مواد چسبناک مثل عسل و مربا ، یا مواد لزج مثل ژله یا رنگ انگشتی.

حتی جالبه که گاهی این حساسیت نسبت به لمس نیست، نسبت به کثیف شدنه.

مثلا از اینکه دستشون رنگی بشه بدشون میاد، حتی اگه آبرنگ باشه و هیچ تاثیری روی لمس دست ها نداشته باشه و فقط باعث تغییر رنگ دست بشه.

شما فکر می کنید چه اتفاقی میفته که بچه هاییکه در یک سالگی عاشق کثیف کاری و ریختن و مالیدن و پخش کردن و در یک کلام کشف دنیا از طریق لوس هستند، تبدیل به بچه هایی می شن که کانال ورود تجربیات حسیشون تا حد زیادی بسته شده است؟

پریسا قیاسی – روانشناس کودک و مشاور فرزندپروری

همچنین ببینید

مهارت های فرزندپروری (۲-۲)

موضوع : چگونه عادت های خوب را در کودکان ایجاد کنیم؟کارشناس : پریسا قیاسی (بخش دوم) وقتی می خواهیم عادت های مناسبی را در کودکان ایجاد کنیم یا یک عادت نامناسب را در کودکان از بین ببریم، می توانیم از روش های تشویقی مناسب استفاده کنیم. در این گفتگو، درباره سه روش تشویقی با هم ...

دسترسی به این محتوا مخصوص اعضای طلایی است،برای خرید، بر روی عضویت الماسی ۲ تا ۴ سال, عضویت الماسی سه ماهه (۴ تا ۶ سال), عضویت الماسی سه ماهه (۲ تا ۴ سال) or عضویت الماسی ۴ تا ۶ سال کلیک کنید .