سلام کاربر عزیز! به ناحیه کاربری خود ورود کنید یا عضو شوید
خانه / محتوای آموزشی / مقالات / با بچه هایی که «دست بزن» دارند، چگونه رفتار کنیم؟

با بچه هایی که «دست بزن» دارند، چگونه رفتار کنیم؟

برخی از بچه ها، با کتک زدن و فریاد کشیدن، باعث آزار و ناراحتی می شوند. برای حل این مشکل در کودکان، موارد زیر را در ادامه حتما در نظربگیرید…

کودک پرخاشگر

1. ارتباط درست را به او یاد دهید:

با یک گفت وگوی دوستانه و سرشار از ابراز محبت به طور دقیق آسیب های این رفتارش را به او گوشزد کنید. مثلا بگویید: «من این کار را دوست ندارم و خیلی غصه می خورم.» سپس پیامد انجام آن را گوشزد کنید. به عنوان مثال بگویید: «اگر به کتک زدن ادامه بدی برات بستنی نمی خرم.»

2. استقلالش را درک کنید:

یادتان باشد آنها در سنی هستند که بیشتر از قبل معنی استقلال و مهارت های زندگی را می فهمند. بنابراین اجازه دهید خودشان لباس بپوشند و آنها را تشویق کنید اگر حوزه مسئولیت پذیری شان را افزایش دهند، جایزه می گیرند.

3. زیاد توجه نکنید:

خیلی از رفتارهای نامناسب بچه ها، به منظور جلب توجه والدین انجام می شه. بچه یاد می گیرد که از طریق جیغ زدن و یا کتک زدن بچه های دیگر و یا مادرش توجه بزرگ تر ها را به خودش جلب کند.

در این مورد، لازم است با یک تذکر ساده و پرت کردن حواس کودک به سمت موضوعات دیگر ، مانع ادامه دادن رفتار نا مناسب او شوید.

4. ریشه یابی کنید:

شرایطی که منجر به این رفتار می شود را بررسی کنید. مثلا پیش از این رفتارتان با او چگونه بوده است؟ آیا برای مدت طولانی به او توجه نکرده بودید و او برای جلب نظر شما، این واکنش را بروز می دهد؟ شرایط جسمی کودک چگونه است؟ آیا هرگاه ساعات خواب یا غذا خوردنش تغییر می کند، بیشتر این رفتار را انجام می دهد؟ بهتر است عوامل موثر بر این رفتار را شناسایی کنید و درصدد رفع آنها برآیید.

5 – بگویید کف بزند.

اگر کودک خشمگین می شود، به او بگویید به جای کتک زدن شروع به کف زدن کند. به این ترتیب او به راحتی خشمش را تخلیه می کند و از این عادت زشت دور می شود.

6 – باید او را محروم کنید.

بچه ها رفتارهای مثبت و منفی را تست می کنند. یک کودک هرقدر هم خوب باشد گاهی عصبانیت را تست می کند. در این مرحله رفتار والدین تعیین می کند که رفتار کودک ماندگار شده و تبدیل به یک وسیله و ابزار شود یا کودک آن را ابزار مناسبی نیافته و از آن بگذرد. اگر وقتی کودک مادر را می زند، مادر عصبانی شده یا کوتاه بیاید، این کودک است که برنده می شود و این رفتار را تکرار می کند.

 

اگر کودک با این رفتارها باز هم مقاومت کرد و پرخاشگری اوج گرفت می توان او را در دسته بچه های سخت و ناسازگار قرار داد و باید خدمات فردی مشاوره ای دریافت شود. 

« یادتان باشد ۵ تا ۱۰ دقیقه پرخاشگری یا نیم ساعت گریه کردن جزو مقاومت شدید محسوب نمی شود.»

همچنین ببینید

علت ترس کودکان

رویارویی کودک با ترس هایش

وقتی فرزندتان از چیزی می ترسد: * او را مسخره نکنید و به ترس هایش ...