خانه / مقالات / آثار مثبت تماس بدنی مادر و کودک

آثار مثبت تماس بدنی مادر و کودک

🔹 در آغوش گرفتن، نوازش کردن، بوسیدن و ماساژ دادن موجب ترشح "او پیوئید" و "اکسی توسین"می گردد که اثر بسیار عمیقی در کودک ایجاد می کند و موجب ارضا و آرامش کودک و مادر و هر دو می گردد. این مواد نه فقط در مغز کودک بلکه در مغز مادر نیز ترشح و منتشر می شود.

آغوش مادر و کودک

🔹 اگر مادر در زمانی که به عللی دچار استرس و هیجان شده در کنار کودک خود بخوابد و او را در آغوش بگیرد "او پیوئید" در مغز او ترشح می شود و آرامش پیدا می کند.

🔹 مادران نباید فراموش کنند که نه فقط کودکان کوچک نیاز به در آغوش گرفتن دارند تا آرامش یابند بلکه کودکان بزرگتر و حتی نوجوانان و جوانان نیز ممکن است نیاز به در آغوش گرفتن داشته باند تا زمانی که نوجوان یا جوان بخواهد باید او را در آغوش بگیرد.

🔹 در بعضی از مواقع در حالی که کودک در روروک یا صندلی خود نشسته است ناگهان جیغ می زند و فریاد می کشد در چنین مواقعی هر چه صندلی یا روروک او را تکان دهید اثری ندارد ولی اگر او را بغل کنید ناگهان آرام می گیرد.

🔹 در بعضی از مواقع کودکان کوچک در حالی که مشغول بازی هستند ناگهان به طرف مادر یا پدر می آیند و در دامان آنها می نشینند و پس از مدت کوتاهی باز به دنبال بازی می روند این حالت را انرژی بدست آوردن می نامند.

🔹 نشستن روی دامان مادر یا پدر موجب تعادل مواد شیمیائی مغز کودک می گردد. در حقیقت کودک با این عمل خود "اوپیوئید" طبیعی به دست می آورد و ساعاتی را با شادی به بازی کردن می پردازد.

برگرفته از کتاب رفتار پدر و مادر با کودک – دکتر جواد فیض
 

همچنین ببینید

کار با قیچی برای کودکان

نکات مهم در کار با قیچی برای کودکان

کار با قیچی یکی از لذتبخش ترین و مطبوع ترین فعالیت هایی است که همه ...