خانه / مقالات / دختران بی نقص، پسران شجاع! – قسمت دوم

دختران بی نقص، پسران شجاع! – قسمت دوم

ما دخترانمان را برای بی نقص بودن آموزش می‌دهیم و پسرانمان را برای شجاع بودن! (قسمت دوم)

دختران ما آموخته اند یا  صددرصد کامل باشند و یا اصلاً نباشند!… در یک امتحان کد نویسی دخترانی که نتوانستند به کد مورد نظر دست پیدا کنند صفحه مونیتور خود را کاملاً پاک کرده بودند و نتایج سعی و خطاهای خود را به استاد نشان ندهند!…آنها به جای نشان دادن تلاشی که کرده بودند،ترجیح می‌دادند هیچ چیز را نشان ندهند و این یعنی؛ یا کمال یا بیچارگی!

دوست من استاد دانشگاه است. زبان برنامه‌نویسی تدریس می‌کند. او می گوید وقتی که پسرها با یک مسئله کد نویسی دست و پنجه نرم می‌کنند، می‌آیند و می‌گویند: "استاد، مشکلی در کد من وجود دارد… راهنمایی می کنید" ولی دختران می‌گویند: "استاد، من یک مشکلی دارم!" … توجه کنید که می گوید من یک مشکلی دارم نه اینکه در کدنویسی من مشکل است!!

حامد ثمودی - کارشناس خلاقیت

باید دستور اجتماعی کردن کودکان بر اساس کمال مطلق را لغو کنیم… باید به کودکان اجازه دهیم تا بدانند که برای ورود به اجتماع حتماً نباید کامل باشند بلکه باید شجاع باشند…

تا بحال چند نفر از دختران اطرافیان به من گفته‌اند: که در کلاس می‌ترسم دستم را بالا ببرم٬ می‌ترسم سوالی بپرسم٬ چون نمی‌خواهم تنها کسی باشم که متوجه نمی‌شود!!"… وقتی به دختران یاد بدهیم شجاع باشند و یک سیستم حمایت کننده (مانند سازمانهای مردم نهاد یا انجمنهای صنفی) داشته باشیم که آنها را تشویق کند، کارهای باورنکردی خواهند انجام داد.

کودکان ما نباید  آرزوهایشان را به تعویق اندازند چون می خواهند کامل وارد اجتماع شوند!… باید با شجاعت وارد اجتماع شوند، کاری انجام دهند، شکست بخورند، دوباره بلند شوند، دوباره زمین بخورند و دوباره بلند شوند … کودکان ما (مخصوصاً دختران) نباید از شکست بترسند… نباید کاری را به خاطر اینکه ممکن است ناقص انجام دهند، شروع نکنند… 

در سیلیکون ولی (مقر بزرگترین شرکتهای انفورماتیک دنیا) معروف است که هیچ کس شما را جدی نمی گیرد مگر اینکه دو شروع ناموفق داشته باشید!… شروع ناموفق، شروع موفقیت است… و لازمه آن شجاعت.


برای دسترسی به بخش ابتدایی این مطلب به بخش اول مراجعه نمایید.

حامد ثمودی (کارشناس خلاقیت)

برگرفته از سخنرانی؛ Reshma Saujani
 

همچنین ببینید

بازیهای مناسب کودکان

بازیهای مناسب برای کودکان زیر یکسال (مصاحبه تلویزیونی)

برنامه سیمای خانواده – شبکه یک (هشتم بهمن ۱۳۹۶) موضوع؛ بازیهای هدفمند و مناسب برای ...