خانه / مقالات / دختران بی نقص، پسران شجاع! – قسمت اول

دختران بی نقص، پسران شجاع! – قسمت اول

ما دخترانمان را برای بی نقص بودن آموزش می‌دهیم و پسرانمان را برای شجاع بودن! (قسمت اول)

بسیاری از خانم هایی که به دنبال شغل هستند می‌گویند که متمایل به مشاغلی هستند که می‌دانند در آن کار عالی  و بدون نقص ظاهر خواهند شد. … چرا برای آنها صرفاً بی نقص انجام دادن کارها از خود آن کار مهم تر است؟ علتش چیست؟…

حامد ثمودی - طراح بازی های خلاق

علت آنست که دختران آموزش دیده‌اند تا از ریسک و شکست دوری کنند. دختران آموزش دیده‌اندکه زیبا بخندند،شیک باشند، مطمئن بازی کنند و همیشه بیست بگیرند!…  از طرف دیگر پسرها آموزش دیده‌اند که سخت بازی کنند، بالا و پایین بپرند، از در و دیوار بالا بروند و بعد با سر بخورند روی زمین!… و وقتی که بزرگ می‌شوند، چه هنگام مذاکره بر سر ترفیع گرفتن یا قرار گذاشتن با یک خانم٬ عادت کردند ریسک‌ها را یکی بعد از دیگری قبول کنند. برای این کار هم پاداش گرفته‌اند و  آن هم بالا بردن قدرت ریسک کردن و شجاع بودن است! راستش را بخواهید، ما دخترانمان را برای بی نقص بودن آموزش می‌دهیم و پسرانمان را برای شجاع بودن.

برخی از صاحب نظران نگران کمبود آب و  یا آلودگی شهرها در آینده هستند اما من نگران کسری شجاعت در آینده هستم!… چه برای دختران و چه برای پسرانی که به شیوه بالا تربیت می شوند!… تربیت فقط بی نقص بودن! 

ما دخترانمان را برای شجاع بودن پرورش نمی دهیم. کسری شجاعت به این دلیل است که زنان ما در زمینه‌های علوم و فناوری، در پست‌های بلند مرتبه، در اتاق‌های مدیریت و تقریبا هر جا که نگاه کنید به اندازه کافی نقش کلیدی  ندارند!

در دهه ۱۹۸۰، روانشناس کارول دویک بررسی کرد که چطور کلاس پنجمی‌ها تکلیفی را انجام دادند که برای آنها بسیار مشکل بود… او متوجه شد که دختران باهوش زودتر تکلیف ها را رها می‌کنند!… در صورتیکه پسرهای باهوش، از طرف دیگر کار سخت را به عنوان یک چالش می‌دیدند و آن را انرژی زا می‌یافتند و احتمال اینکه تلاش خود را دو چندان کنند بیشتر بود… دختران هر چقدر ضریب هوشی بالاتر داشته باشند، احتمال رها کردن کار بیشتر است!

چه اتفاقی دارد می افتد؟… پس در اینجا مسئله توانایی نیست. تفاوت در نحوه نگاه دختران و پسران به یک چالش است… قبول کنیم دختران ما از به چالش کشیده شدن می ترسند!

مثال دیگر؛ گزارشی نشان داده که مردان، برای شغلی درخواست می‌دهند که اگر تنها ۶۰٪ شرایط را داشته باشند ولی در مقابل خانمها فقط وقتی برای شغلی درخواست می‌دهند که ۱۰۰٪ صلاحیت آن کار را داشته باشند… من فکر میکنم این مشهود است که زنان اجتماعی شده اند تا به کمال اشتیاق داشته باشند و بیش از اندازه محتاط باشند!

برای ادامه مطلب به بخش دوم مراجعه نمایید.

حامد ثمودی (کارشناس خلاقیت)

برگرفته از سخنرانی؛ Reshma Saujani
 

همچنین ببینید

بازیهای مناسب کودکان

بازیهای مناسب برای کودکان زیر یکسال (مصاحبه تلویزیونی)

برنامه سیمای خانواده – شبکه یک (هشتم بهمن ۱۳۹۶) موضوع؛ بازیهای هدفمند و مناسب برای ...