خانه / مقالات / خانواده، آموزش و آینده کودکان

خانواده، آموزش و آینده کودکان

هدف از این متن؛ پیش کشیدن تفاوتهای فعلی کودکان ما در آموزش و شرایط خانوادگی و پیرو آن، انتخاب های آینده آنهاست… کودکان ما با توجه به شرایط فعلی اقتصادی، اجتماعی و خانوادگی خود، در آینده چهار انتخاب خواهند داشت؛

آینده کودکان

اول؛ کودکانی که سیر می آیند و سیر می روند… درک درستی از میزان در آمد و هزینه ندارند و تا آخر عمر پول های هنگفت و زمینهای به ارث رسیده برای آنها کار می کند و تنها خلاقیت آنها در کسب درآمد و آینده سازی اینست که سود پولشان را این ماه از کدام بانک بگیرند و هرشب پولشان را برای خوش گذرانی کجا صرف کنند!

دوم؛ کودکانی با خانواده ای آگاه نسبت به آموزش و رشد کودک خود… فارغ از اینکه مکنت مالی دارند یا خیر، ولی به کودک خود از ابتدای خردسالی مفاهیمی مثل؛ قناعت، کاسبی، احترام، تلاش، خلاقیت و … را می آموزند. این بچه ها با یا بدون سرمایه اولیه وارد زندگی می شوند و هر کدام به نحوی بالاخره گلیم خودشون رو از آب بیرون می کشند.

سوم؛ کودکانی با شرایط متوسط فرهنگی و اجتماعی که بدون هیچگونه تغییری از وضعیت اولیاء خود دقیقاً جا پای آنها می گذارند و در آینده زندگی آنها فرق چندانی با والدین خود نخواهد داشت. این کودکان کمتر با مفاهیم عمیق زندگی آشنا هستند، بیشتر روزمره می گذرانند و آموزشهای آنها کاملاً سطحی و تحت تاثیر چشم هم چشمی اطرافیان است و در آخر هم بکارشان نمی آید!

چهارم؛ کودکانی با آینده نامعلوم که تحت تاثیر شدید فقر مالی و فکری هستند و برای نیاز های اولیه خود دست به هر کاری می زنند… برخی از این کودکان به شدت تحت تاثیر عقده ها و بدرفتاری های جامعه در زمان کودکی خود هستند و روزی بالاخره در هر کسوتی که باشند،انتقام خود را از این اجتماع خواهند گرفت و عقده خود را خالی خواهند کرد! … پس باید امروز با آنها با مدارای بیشتری رفتار کنیم.

حامد ثمودی – کارشناس خلاقیت
 

همچنین ببینید

بازیهای مناسب کودکان

بازیهای مناسب برای کودکان زیر یکسال (مصاحبه تلویزیونی)

برنامه سیمای خانواده – شبکه یک (هشتم بهمن ۱۳۹۶) موضوع؛ بازیهای هدفمند و مناسب برای ...