خانه / مقالات / تمرینی برای بالا بردن عزت نفس کودکان

تمرینی برای بالا بردن عزت نفس کودکان

یکی از مهمترین روشهایی که می شود با آن عزت نفس کودکان بالا برد، استفاده از جملات تاکیدی و مثبت است. البته این روش برای کودکان سنین دبستان به بالا کارایی لازم را دارد ولی می تواند بسیار تاثیر شگرفی بر این گروه سنی داشته و تا پایان عمر تاثیرات آن بر این کودکان نمایان باشد.

کاربرد این روش را از زبان یک معلم می شنویم:

عزت نفس کودکانابتدای یک سال تحصیلی من کلاس خیلی خیلی سطح پایینی داشتم، بچه ها اونقدر از لحاظ علمی ضعیف بودن که من آخر کلاس به گریه می افتادم!!… یه روز از خودم  پرسیدم؛ چطوری قراره من در طول نه ماه این گروه رو از چیزی که هستن به اون چیزی که باید باشن برسونم؟ … من چطوری باید عزت نفس این بچه هارو بالا ببرم و همین طور وضعیت تحصیلیش اونها رو؟

ناگهان یک ایده عالی به ذهنم رسید. من به همه دانش آموزانم گفتم شما برای شرکت در کلاس من ارزیابی و گلچین شده اید…!!  چون من بهترین معلم شهرم و شما هم بهترین دانش آموزان هستید. اون ها از عمد شما رو در کلاس من قرار دادند. بنابراین بیایید به همه نشون بدیم که کی هستیم …!!

 بعد به اونها توصیه کردم؛ وقتی از راهرو های مدرسه رد می شین نباید سر و صدا کنین چون بقیه حسودیشون می شه. شما فقط باید راه خودتونو برید. و من جملاتی به اونها دادم که با خودشون تکرار کنن و اون جملات این بود:

"من آدم مهمی هستم…

وقتی آمدم فرد مهمی بودم و وقتی می روم فرد بهتری هستم…

من قدرتمند هستم، من قوی هستم، من لایق درسی هستم که اینجا می خوانم…

من کارهایی برای انجام دادن دارم، من مردمی برای تحت تاثیر قرار دادن دارم، من جاهایی برای رفتن دارم" …

و گفتم اگه این جملات رو زیاد بگین، تبدیل به بخشی از شما میشه…

 نتیجه اینکه اون کلاس با تمام بچه های ضعیفی که داشت، اون سال بهترین کلاس منطقه ما شد و از این مهمتر سالها بعد دانش آموزان همان کلاس جز موفق ترین شاگردهای من بودند!

حامد ثمودی – کارشناس خلاقیت

نقل خاطره ای از ریتا پیرسون
 

همچنین ببینید

بازیهای مناسب کودکان

بازیهای مناسب برای کودکان زیر یکسال (مصاحبه تلویزیونی)

برنامه سیمای خانواده – شبکه یک (هشتم بهمن ۱۳۹۶) موضوع؛ بازیهای هدفمند و مناسب برای ...